Bowling Balls by Storm - The Bowlers's Company™

Sign In

previous article »

Bowling News USA - August 7, 2014 WYC Today: Ball Registration and Official Practice Squads A, B, C and D

Photo Credit | bowlingdigital.com
The 13th World Youth Championships will be held from August 6-15 at South China Athletic Association Bowling Center featuring more than 250 boys and girls (born on January 1st, 1993 to on December 31st, 2000) from 46 countries. 
 
Maximum four girls and four boys per country will compete for gold, silver and bronze medals in Singles, Doubles, four-player Teams, All Events and Masters, The eight-day competition kicks off with the singles event on Friday. 

In cooperation with the Asian Bowling Federation (ABF) and the Hong Kong Tenpin Bowling Congress,
Bowlingdigital.com will cover the Championships live from Hong Kong.
 
BowlingdigitalBanner.gifThe United States Bowling Congress is working in cooperation with the
host federation, the Hong Kong Tenpin Bowling Congress, to provide live streaming on BowlTV. 
 
2014BowlTVLogo.jpgThe WYC is made possible by title sponsor, The Chinese Gold & Silver Exchange Society World, and co-sponsors Chancellor Precious Metals, Fine Metal Asia Limited, Glory Sky and Safe Gold Bullion Limited as well as Watsons Water and Mr. Juicy, the Official Drink Sponsor of the event.
 
2014WYCSupporterBanner.jpg

 

13th World Youth Championships • Schedule of Events

Thursday, August 7th
10.00-18.00 Ball Registration
09.00-10.30 Official Practice Squad A
10.30-11.30 Lane Maintenance
11.30-13.00 Official Practice Squad B
13.00-14.00 Lane Maintenance
14.00-15.30 Official Practice Squad C
15.30-16.30 Lane Maintenance
16.30-18.00 Official Practice Squad D

Friday, August 8th
07.30-09.00 Lane Maintenance
09.00-12.30 Singles-Girls and Boys (Squad A - Short Oil)
12.30-13.30 Lane Maintenance
13.30-17.00 Singles-Girls and Boys (Squad B - Short Oil)

Saturday, August 9th
07.30-09.00 Lane Maintenance
09.00-12.30 Singles-Girls and Boys (Squad C - Short Oil)
12.30-13.30 Lane Maintenance
13.30-17.00 Singles-Girls and Boys (Squad D - Short Oil)
17.00-18.00 Lane Maintenance
18.00-18.30 Singles Semifinals-Boys and Girls
18.30-19.00 Singles Finals-Boys and Girls
19.00 Medal Presentation for Singles (Boys and Girls)

Sunday, August 10th
07.30-09.00 Lane Maintenance
09.00-12.30 Doubles-Girls and Boys (Squad A - Long Oil)
12.30-13.30 Lane Maintenance
13.30-17.00 Doubles-Girls and Boys (Squad B - Long Oil)

Monday, August 11th
07.30-09.00 Lane Maintenance
09.00-12.30 Doubles-Girls and Boys (Squad C - Long Oil)
12.30-13.30 Lane Maintenance
13.30-17.00 Doubles-Girls and Boys (Squad D - Long Oil)
17.00-17.30 Lane Maintenance
17.30-18.15 Doubles Semifinals-Boys and Girls
18.15-19.00 Doubles Finals-Boys and Girls
19.00 Medal Presentation for Doubles (Boys and Girls)

Tuesday, August 12th
07.30-09.00 Lane Maintenance
09.00-12.00 Team-Girls and Boys Squad 1 - 1st Block (Long Oil)
12.00-13.00 Lane Maintenance
13.00-16.00 Team-Girls and Boys Squad 2 - 1st Block (Long Oil))

Wednesday, August 13th
07.30-09.00 Lane Maintenance
09.00-12.00 Team-Girls and Boys Squad B - 2nd Block (Short Oil)
12.00-13.00 Lane Maintenance
13.00-16.00 Team-Girls and Boys Squad A - 2nd Block (Short Oil)
16.00-17.00 Lane Maintenance
17.00-18.00 Team Semifinals - Boys and Girls
18.00-19.00 Team Finals Boys and Girls
19.00 Medal Presentation for Team (Boys and Girls)

Thursday, August 14th
09.00-10.00 Lane Maintenance
11.00-15.00 Masters Step 1 (24 Payers, 6 Games) - Boys and Girls
15.00 Medal Presentation for All Events (Boys and Girls)

Friday, August 15th
07.30-09.00 Lane Maintenance
09.00-12.00 Masters Step 2 (8 Players Round-Robin, 7 Games) - Boys and Girls
12.00-13.00 Lane Maintenance
13.00-15.00 Masters Semifinals and Finals - Boys and Girls
15.00-15.30 Medal Presentation for Masters (Boys and Girls)
19.00 Victory Banquet at Panda Grand Ballroom, Panda Hotel

Saturday, August 16th
Departures of Teams

 

 

46 Participating Countries and 262 Players • 166 male and 96 female

Australia
Male: Jayden Leming, Michael Murray, Caine Thompson, Paul White
Female: Kaitlyn Commane, Libby Embury, Katey Furze, Emily Rigney

Bahrain
Male: Ahmed Al-Goud, Ali Al-Mass, Husain Ebrahim, Taha Selail

Canada
Male: Curtis Fach, Mitch Hupé, Jordan Klassen, Kevin Maurice
Female: Andreanne Blouin, Brittany Crawford, Miranda Panas, Brittney Turcotte

China
Male: Wang Jiahao, Xu Chen
Female: Liao Xiaomei, Peng Rui, Wang Xinlin, Yuan Yue

Chinese Taipei
Male: Chang Cheng, Lin Chia-Ching, Tao Kuan-Wei, Yang Chia-Hao
Female: Chen Yi-An, Lin Shi-Han, Wang Hsiao-Chien, Wang Yu-Huei

Colombia
Male: Andres Becerra, Sebastian Donado, Jorge Figueroa, Carlos Felipe Saavedra
Female: Juliana Franco, Alexandra Mosquera, Tatiana Munoz, Laura Plazas

Costa Rica
Male: Rodolfo Madriz, Antonio Robert, Juan Rodriguez, James Stanley

Czech Republic
Male: Lukas Homola, Jaroslav Lorenc, Michal Muzik, Marek Talpa
Female: Klara Nefova, Ivana Padarova

Egypt
Male: Islam Eid, Mohamed Essa, Ahmed Gamal, Amr Nour

England
Male: Matthew Clayton, Elliot Crosby, Curtis Hooper, Christopher Lam
Female: Emily Allen, Rachel Arthur, Verity Crawley, Keira Reay

Finland
Male: Jesse Kallio, Saku Konttila, Tatu Lehtonen, Juuso Rikkola
Female: Eliisa Hiltunen, Jonna Jokinen, Roosa Lundén, Sanna Pasanen

France
Male: Nicolas Gerard, Christophe Hachin, Gaetan Mouveroux, Valentin Saulnier

Germany
Male: Christian Birlinger, Rene Filor, Fabian Franz, Christoph Schurian
Female: Laura Beuthner, Maxime De Rooij, Lea Degenhardt, Michelle Ogriseck

Hong Kong
Male: Ashley Hui, Michael Mak, David Tsang, Tony Wong
Female: Victoria Chan, Joan Cheng, Chloe Lee, Gigi Leung

Iceland
Male: Arnar D Jonsson, Einar S Sigurdsson

Indonesia
Male: Billy Muhammad Islam, Diwan Rezaldy Syahril, Adhiguna Widiantoro, Imam Wiguna
Female: Cheya Chantika, Aldila Indryati, Alisha Nabila, Nadia Pramanik

Ireland
Male: Christopher Sloan

Israel
Male: Shahar Efraty, Omer Nechushtan, Ido Sharet, Or Shpiezman
Female: Lynne Fishler

Italy
Male: Giovanni Dastolfi, Antonino Fiorentino, Nicola Pongolini, Giuseppe Tonno

Japan
Male: Tetsuya Chiba, Takuya Miyazawa, Yuhi Shinbata, Kenta Yoshida
Female: Mirai Ishimoto, Shion Izumune, Kana Shimoide, Mana Yoshida

Korea
Male: Choi Woo Sub, Kim Sung Hwan, Lee Ik Kyu, Im Gyeo Lui
Female: Choi Ae Rim, Kim Hee Been, Kim Jung Un, Kim Kyoung Sil

Kuwait
Male: Abdullah Ahmad, Aseel Al-Roomi, Mostafa Almousawi, Abdulrahman Suwayed

Latvia
Male: Arturs Levikins, Armands Veliks
Female: Reina Smikarsta

Macau
Male: Cheang Chi Him, Chiu Hou Leong, Lam Iek Long, Wong Chi Weng
Female: Au Man Wai, Che Weng Si, Veronica Dias De Souza, Hui Tong

Malaysia
Male: Ahmad Muaz Fishol, Muhd Rafiq Ismail, Jonathan Ding Sagan, Timmy Tan Chye Chern
Female: Victoria Chin Quan Weoi, Radin Nur Najwa, Natasha Roslan, Nerosha Keligit Thiagarajan

Mexico
Male: Andre Fors, Mario Herrera, Enrique Kassian, Brandon Pelayo
Female: Maribel Orozco, Raquel Orozco, Sara Pelayo, San Nicolas Merlina

Netherlands
Male: Ramon Hilferink, Jord Van Weeren

New Zealand
Male: Kaleb Allardyce, Blake Brooks, Anthony Carbonell, John Miklos

Norway
Male: Arvid Espen, Øyvin Kulseng, Mathias Reinertsen, Pål Selvnes
Female: Line Almestrand, Andrea Hansen

Pakistan
Male: Ahmer Saldera, Ali Suria, Faizan Tariq

Peru
Male: Alejandro Ishikawa, Kenny Kishimoto, Juan Andres Yuzuriha, Sebastian Yuzuriha

Philippines
Male: Kherwin Ren Cremen, Ivan Dominic Malig, Merwin Matheiu Tan, Ariel Young
Female: Xyrra Patrize Cabusas, Anne Bernadette Ipapo, Janine Kuwahara, Christelle Peig

Poland
Male: Tomasz Lutowski, Tomasz Olejniczak, Patryk Preus, Maciej Suwala
Female: Julia Januszewska

Qatar
Male: Ahmed Al-Deyab, Jassem Al-Deyab, Mohammed Al-Merekhi, Jassim Almuraikhi

Romania
Male: Alexandru Arbanas, Victor-Cosmin Buga, David Orlanda, Robert-Mihai Pavel
Female: Laura Piros

Russia
Male: Mikhail Belenkiy, Igor Filippov, Nikita Kuznetsov, Maxim Okorokov
Female: Maria Bulanova, Alena Korobkova, Varvara Korobkova, Daria Voronkova

Saudi Arabia
Male: Fahad Aldossary, Abdulrahman Alkheliwi, Sultan Almasri, Hassan Oraif

Scotland
Male: Marco Biondi, Michael Maccoll, Daniel McKay, Martin Williamson
Female: Naomi Lawson, Laura Murphy, Alison Williamson, Tania Yusaf

Singapore
Male: Alex Chong, Darren Ong, Howard Saw, Alexander Tan
Female: Ilma Nur Jannah Fadzal, Amanda Lee, Kimberly Ooi, Kristin Quah

Sweden
Male: Pontus Andersson, Markus Jansson, Magnus Johnson, Jesper Svensson
Female: Ida Andersson, Annie Thorell, Cajsa Wegner, Jenny Wegner

Switzerland
Male: Phonthawat Chalongboon, Marc Joerg, Ramon Scholz, Phillip Sturzenegger

Thailand
Male: Atchariya Cheng, Lapasdanai Chuseang, Krittin Kunumphon, Sittikorn Suttikaow
Female: Kritsanakorn Sangaroon, Kantaporn Singhabubpha

UAE
Male: Ahmed Mk Al-Qubaisi, Sultan Mk Al-Qubaisi, Obaid Al-Saadi, Khamis Al-Shamsi

Ukraine
Female: Daria Kovalova, Oleksandra Yakunina

United States
Male: Kamron Doyle, Matthew Farber, Wesley Low, Gregory Young
Female: Lizabeth Kuhlkin, Sarah Lokker, Stephanie Schwartz, Mary Wells

Venezuela
Male: Lucas Mota, Sandro Perrino Jr. 

 

 

 


Share this Story:

previous article »

News

News Filter

Filter News

August, 2014